solaryumlar.com alan adı satılıktır. Bilgi için: murat.cileli@gmail.com

Solaryum Tecrübelerim

Solaryuma gitmek isteyip de çekinceleri olan ya da solaryumla ilgili merak ettiği sorulara cevap arayanlar için kendi tecrübelerimi soru-cevap tarzında paylaşmak istedim.

Neden solaryuma gidilir?

Bronz ten; sizi daha iyi gösterir, cildinizdeki kusurları kapatır, yüzünüze renk gelir. İnsanların solaryuma gitme nedeni, estetik görünme isteğidir.

Solaryum zengin işi değil mi?

Belki eskiden öyleydi. Artan arz-talep dengesi doğrultusunda bugün fiyatlar gayet makul seviyelerde. Sürekli solaryum seansları için aylık 50-100 TL bütçe ayrımanız yeterlidir.

Nereye gitmeliyim?

Telefonun, ayakkabının, tavuk dönerin ucuzunu tercih edebilirsiniz ama solaryumda asla ucuz ve kalitesiz işletmeleri tercih etmeyin. Bu tür işletmelerde kullanılan cihazlar eskidir ve cihazların UV lambaları sık değiştirilmez. Dolayısıyla 10 seans sonra bile hala neden "Edward Scissorhands" gibi bembeyaz olduğunuzu düşünüp durursunuz. Mümkünse gideceğiniz solaryum işletmesiyle ilgili önceden araştırma yapın, internetten yorumları okuyun. Ya da en kötüsü (ama daha sağlamı) deneme yanılma yoluyla uygun mekanı kendi kendinize bulabilirsiniz.

solaryumlar.com alan adı satılıktır. Bilgi için: murat.cileli@gmail.com

Giderken ne götüreceğim?

Hiçbir şey. Seans sırasında yüksek oranda ter akıtacaksınız. İşletmeye bağlı olarak, seans sonrasında kurulanmanız için kumaş ya da kağıt havlu zaten mevcuttur.

Çıplak mı giriyorum?

Şortla / bikiniyle de girebilirsiniz ama default olarak çıplak girmeniz tavsiye olunur. Yoksa amele yanığı olursunuz ki bana göre solaryumun bir anlamı kalmaz. Merak etmeyin, kimse sizi görmüyor veya dikizlemiyor.

Cihazın içinde fenalık geçirir miyim?

Burada açık bir uyarı yapacağım: Eğer Klostorofobik bir bünyeniz varsa veya Panik Atak hastasıysanız solaryum cihazına girmeyi kesinlikle düşünmeyin. Üzerinize tabut gibi kapanan cihazın içinde, gittikçe artan sıcaklıkla yalnız başınıza mücadele etmek durumundasınız. Her ne kadar cihazın içinde klima sistemi ve sürekli çalan Demet Akalın şarkıları olsa da bu etkileri yoğun olarak yaşayacaksınız.

Erkekler de solaryuma gider mi?

Eğer bir erkek olarak solaryum işletmesinin kapısından içeri girerseniz, içerideki herkes size gülmeye başlar. Müşteriler ve işletme sahibi sizi parmaklarıyla göstere göstere güler. Biraz geniş bir hayal gücü olan bir erkek, ilk solaryum tecrübesinin yaklaşık olarak böyle olacağını düşünür. Gerçek şu ki, solaryum müşterilerinin üçte biri erkeklerdir.

solaryumlar.com alan adı satılıktır. Bilgi için: murat.cileli@gmail.com

Solaryum kremi nedir?

UV ışıkları, sizi belli bir orana kadar bronzlaştırır. Ama hala istediğiniz bronzluğu elde edemediyseniz “Tan Booster” olarak da bilinen solaryum kremlerini kullanabilirsiniz. Bu kremler şişe ile satıldığı gibi tek kullanımlık olanları da mevcut. Seansa girmeden önce vücudunuza sürdüğünüz solaryum kremleriyle elde edeceğiniz bronzluk gerçekten çok farklı. Dikkat etmeniz gereken şey, bu tür kremlerin özellikle yağlı ciltlerde yağlanma / sivilce oranınını arttırdığı. Eğer böyle bir etki görürseniz, krem kullanmayı derhal bırakın.

Solaryum, cilt kanserine neden olur mu?

Evet. Solaryum, cilt kanseri riskini arttırır. Bu sebeple bazı Avrupa ülkelerinde solaryumlar konusunda yasal düzenlemeler mevcut. Türkiye’deki yasal kısıtılamalar için de çalışmalar devam ediyor.

ABD’de yaşayan Tawny Willoughby isimli hemşire, solaryum bağımlılığı yüzünden cilt kanserine yakalandıktan sonra, sosyal medyada yüzününün fotoğrafını paylaşarak altına aşağıdaki notu eklemişti.

“Eğer biri solaryuma girmemek için küçük bir gerekçeye ihtiyaç duyuyorsa, işte buyurun! Cilt kanserinin tedavisi buna benziyor. Güneş kremi ya da bronzlaşmak için sprey kullanın. Yalnızca bir cildiniz var. Ona bakmalısınız. Başkalarının hatalarından ders alın. Bronzlaşmanın, çocuklarınızın büyümesini görmenizi engellemesine izin vermeyin.

solaryumlar.com alan adı satılıktır. Bilgi için: murat.cileli@gmail.com